Ugrás a tartalomra

A divatvilág kulisszatitkai 1. rész - Hogyan alakult ki a divat?

Ha visszatekintünk az elmúlt évre, bátran kijelenthetjük, hogy idén volt miről beszélni a divatvilágban! Akár a legnagyobb tervezők merész új kollekcióiról, a Vogue legújabb számáról, akár Kate Middleton vagy Miley Cyrus stílusáról, vagy egyszerűen az aktuális utcai divatról…a divat ma már életünk olyan szerves része, hogy szinte észre sem vesszük, hogy mennyire fontos szerepet tölt be mindennapjainkban, hiszen természetes számunkra, hogy beszélünk róla. Arra gondoltunk, érdemes lenne körüljárni, hogyan alakult ki a divat abban a formában, ahogy ma ismerjük. Honnan indult, melyek voltak a folyamat legfontosabb mérföldkövei, mik a divatvilágot ma is irányító legfontosabb erők, és még számtalan dolog eszünkbe jutott, ezért úgy döntöttünk, elindítunk egy cikksorozatot, melyben felfedjük a divatvilág kulisszatitkait.

Először is az első és legfontosabb kérdést szerettük volna megvizsgálni: honnan indult a DIVAT?

fashion01

Egy népszerű modell vagy színésznő bulizni indul, de előtte feltölt egy tükör előtt készített fotót az Instagramra, és a ruha, amit visel fél órán belül már a divatblogok fő témája, másnapra pedig a világ minden táján akad pár divatrajongó, aki megpróbálja az összeállítást saját ruhásszekrényének tartalmából rekonstruálni. Ennyire gyors még sosem volt a divat hatása, trendek szinte már napok leforgása alatt tűnnek fel, és egy-két héten belül el is tűnnek, a divatcégek hihetetlenül gyorsan reagálnak a friss irányzatokra, egy kollekció az első ötlettől a boltok polcaiig három hét alatt is eljut, ma ilyennek ismerjük a divatot. Ha egy szakszerű definíciót keresünk, egy adott kor stílusának és szokásainak összességeként írnánk le a divatot, ami elsősorban a ruházkodásban jelentkezik. Azonban ennél jóval többről van szó. Ahhoz, hogy ez a jelenség világméretű legyen, szükség van megfelelő kommunikációs csatornákra, nyilvánosságra, reklámra és infrastruktúrára, hiszen divatról csak akkor beszélhetünk, ha azt tömegek követik. Ebből a szempontból pedig fiatalabb a jelenség, mint gondolnánk.

Kunsthochschule Berlin Weissensee - Mercedes-Benz Fashion Week Spring/Summer 2013

Nem az ősidőkből származik, bár tagadhatatlan, hogy az embernek mindig természetes igénye volt az öltözködés, a test eltakarása az időjárás viszontagságaival szemben. Ekkor még csak a funkcionalitás szintjén létezett, hiszen túlzás lenne azt állítani, hogy már az ősemberek is egymástól lesték el, melyik oldalon rögzítsék magukon az állatbőrt és milyen formájú csontot használjanak hozzá. A történelem során az emberek öltözködése az éghajlathoz, az adott terület sajátosságaihoz igazodott, a mediterrán félszigeten élő görögök nem véletlenül választották a lenge, szellős tógákat, amit a rómaiak is átvettek tőlük. Az egyiptomiak újabb szintre emelték a dolgot, náluk már megjelent önmagunk díszítésének az igénye, rengeteg ékszert, parókát, sőt sminket viseltek, de természetesen az ekkori “divat” még kizárólag a fáraók és a gazdag réteg életének volt csak része. Helyi sajátosságok mindenütt kialakultak, de elterjedni nem tudtak, az ókori kelet viseletei nem jutottak el Európába. Amíg az emberiség életének nem voltak részei a hosszabb utazások, addig világméretű divat kialakulására sem volt lehetőség.

Divatdiktátorok azonban mindig is léteztek. Sőt, ha belegondolunk, nem is volt ez annyira más, mint napjainkban. Most sztárok és sztár tervezők töltik be ezt a szerepet, a múltban pedig az öltözködési normák diktálása az uralkodó osztály kiváltsága volt szerte a világon. Ez nem jelentette azt, hogy a szegényebb rétegeknek nem volt igényük arra, hogy az uralkodók viseleteihez hasonló – de jóval egyszerűbb- fazonokat hordjanak, de nekik divatdiktáló vagy alakító szerepük még hosszú évszázadokig nem volt. A szegényebb osztályok “divatja” helyi népviseletek formájában alakult ki, amin mindig tetten érhető volt az arisztokrácia viseleteinek hatása is. Hasonlít a jelenség ahhoz, ahogy ma is előszeretettel másolják a konfekciódivatban - leegyszerűsítve és olcsóbb anyagokkal-  a luxus divatházak kreációit.

YUKI TORII INTERNATIONAL - Runway - MBFW Tokyo 2014 S/S

A szép öltözetek iránti igény mindig is része volt az emberek életének, de az egyes irányzatok szélesebb körű elterjedéséhez kellett az a dolog, ami örökre megváltoztatta a világot: az ipari forradalom. Ma már furcsa belegondolni, hogy a 19. század közepéig az emberek által viselt ruhák 70%-át kézzel készítették, ezek kizárólag egyedi, méretre készült darabok voltak, amiket nagyon idő- és pénzigényes volt előállítani. A mérföldkő, és a viselettörténetben az eddigi legnagyobb áttörés 1850-ben történt, amikor Isaac Singer feltalálta a varrógépet, ezzel a gyártási folyamat annyira felgyorsult, ami minden megváltoztatott. Az embereket az idők kezdete óta foglalkoztatta az öltözködés és a szépség, az általunk is ismert divatvilág kialakulásának azonban ezt tekinthetjük kezdő dátumának. Gyorsaság és mennyiség, a tömegtermelés alapkövei itt váltak lehetővé, az egyedi darabok pedig teljesen átértékelődtek. A varrógép feltalálása, a folyóiratok - és az első divatlapok- beindítása, valamint a gyárak elterjedése lehetővé tette a tömegtermelést, az olcsóbb ruhadarabok előállítását, valamint a reklámot, az első áruházak megnyitása pedig elősegítette a divat még gyorsabb elterjedését. Ettől a ponttól kezdve a divat hatalmas lépésekben fejlődött, az egész világot megmozgató jelenséggé vált, vadonatúj szakmák születtek meg, ezekről is írunk majd a cikksorozat folytatásában.


A képek forrása: Getty Images - Rahman Roslan/ Dan Kitwood/ Benett Raglin/ Sean Gallup/ Keith Tsuji/ Ross Land/ Stephen Chernin/ Jeff J Mitchell/ Oli Scarff