Ugrás a tartalomra

Coco Chanelre emlékezünk

Nem sokkal születésének 133. évfordulója után a divatvilág egyik legnagyobb valaha élt forradalmárára, az haute couture egyik legnagyobb alakjára, a 20. századi női divat megreformálójára, a modern divat megteremtőjére elékezünk. Coco Chanel hatása a mai napig érezhető a divatban, minden túlzás nélkül kijelenthetjük: ha ő nem születik meg, ma egészen máshogy öltözködnénk.

Már neve is rendkívül beszédes: Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel. A Gabrielle jelentse „Isten asszonya”, a bonheur franciául boldogságot jelent, a Coco művésznevet ő adta magának, a Chanel pedig mára a divat egyik legjobban csengő márkaneve lett.

Coco Chanel, French couturier. Paris, 1936 LIP-283

Chanel korai évei nem éppen a pompáról és a csillogásról szóltak. 1883-ban született a franciaországi Saumurban, édesanyja halála után apja árvaházba adta, ahol apácák nevelték fel. Itt tanult meg varrni, mely későbbi karrierje alapköve lett. Később megszerette az éneklést, kabarékban lépett fel, ahol a “Coco” művésznevet vette fel. Ekkor ismerkedett meg Étienne Balsan hivatalnokkal, aki bevezette a párizsi felsőbb körökbe, ekkor kezdett el kalaptervezéssel foglalkozni. Később Arthur “Boy” Capel volt a partnere, akinek segítségével megvette Étienne Balsan garzonlakását a boulevard Malesherbes-en, és kalapkészítő műhelyt nyitott. 1910-ben megnyílt Gabrielle első üzlete Párizsban, a CHANEL MODES.

61st Primetime Emmy Awards Nominees For Outstanding Costumes Kick-Off Party

Hamarosan Deauville-ben és Biarritz-ban is megnyitotta üzleteit, ekkor már nemcsak kalapokat, hanem ruhákat is készített. Kreációi különlegessége az volt, hogy olyan egyszerű, kényelmes és könnyen kezelhető anyagokkal dolgozott, mint a pamut jersey és a különböző kötött anyagok – melyeket azelőtt csak férfi alsóneműk készítésére használtak.

Jersey suit, models by Gabrielle Chanel published in magazine "Les elegances parisiennes", march 1917

Első, és azóta világhírűvé vált parfümjét a Chanel No. 5-ot 1921-ben években alkotta meg számára Ernest Beaux parfümkészítő. A híres "ötös számú" parfümről azt tartják, hogy minden olyan francia nő, aki ad magára, tart otthon egy üveggel. Ez azonban nemcsak a francia nőkre igaz. Coco ezzel a lépésével új tendenciát indított: innentől kezdve minden neves divatház saját parfümmel is rendelkezett.

Chanel Number 5

Ha a leginkább legendás és ikonikus Chanel ruhadarabot keressük, az a divatszakértők egybehangzó véleménye szerint a Chanel kosztüm. A tervezőnő a már legendás darabot 1925-ben alkotta meg. Jellegzetessége, hogy gallér nélküli blézerrel és szabott szoknyával készül. Designjai forradalmi jellegét az adta, hogy sokat merített a férfidivat elemeiből. A kor szűkített derekú, nagy szoknyával és puffos ujjakkal rendelkező modelljeivel szemben ő egy merőben más utat választott: egyenes szabású, nem a test vonalát követő, ejtett derekú és puha anyagú fazonokat alkotott, fűző nélkül. Ez a megoldása a 20. századi divat legfontosabb újítása volt, és elindította a divatot azon az úton, ahol a kényelem is döntő szempont az öltözékek megalkotásánál.

Evening Gown

Másik híres darabja, a szintén a húszas években megalkotott kis fekete ruha volt. A feketét addig csak gyászviseletként tartották számon, de Chanel megmutatta, hogy ez a szín az elegáns öltözködésben is tökéletes. Ez a döntése a mai napig érezhető a női alakalmi ruhák divatjában, és nem véletlen tartják úgy a divatrajongók, hogy egy kis fekete ruhára minden nőnek szüksége van a ruhatárában.

1929-ben olyan női táskát alkotott, mely a katonatáskák fazonjaira emlékeztetett, majd 1955-ben megújította ezt a fazont, és így született meg a híres 2.55-ös láncos pántú, steppelt válltáska modell.

Karlie Kloss 2016-ban klasszikus "kis feketében" Karlie Kloss 2016-ban klasszikus "kis feketében"

Coco Chanel a párizsi művészvilág és irodalmi élet központi figurája is volt. Tervezett fellépőruhákat az Orosz Balett számára, ő alkotta meg Jean Cocteau Orfeusz című darabjának jelmezeit, és személyes barátja volt Pablo Picassónak, valamint kapcsolatban élt Igor Sztravinszkij zeneszerzővel.

1923-ban Monte Carlo-ban megismerkedett Westminster hercegével, Hugh Richard Arthur Grosvenorral, akivel 10 évig élt együtt. Amikor arról kérdezték, miért nem ment hozzá, így válaszolt: “Westminsternek több hercegnője is volt, de Chanel csak egy van.” Ezzel nehéz lenne vitatkozni.

Már a gazdasági világválság sem tett jót az üzletének, de a második világháború alatt kénytelen volt bezárni szalonját és elbocsátani alkalmazottait. A német megszállás idején Hans Günther von Dincklage katonatiszttel élt kapcsolatban, ezért a Ritz hotelben maradhatott, később azonban kollaboránsnak bélyegezve elhagyni kényszerült hazáját. Svájcba költözött és évekig itt élt önkéntes száműzetésben.

A háború utáni időszak döntő volt Chanel számára. Amikor visszatért Svájcból, Franciaország lelkesen ünnepelte Christian Dior új divattrendjét, a new lookot, de Chanel is visszatért a divatvilágba és felvette a kesztyűt. 1954-ben megnyílt a rue Cambon-i műhely, új kollekció született, de a kritika még hűvösen fogadta. 1955-ben megjelent a láncos steppelt táska végső formájában, 1957-ben pedig a fekete orrú szandál. 1955-ben kreálták a divatház első férfi parfümjét, a Pour Monsieur-t. Még ugyanebben az évben Marilyn Monroe nyilvánosan kijelentette, hogy a Chanel N° 5 néhány cseppje nélkülözhetetlen az éjszakáihoz. 1969-ben “Coco” címmel Broadway musical született az életéről, ő azalatt MGM filmekhez tervezett jelmezeket. Olyan színésznők tartoztak állandó vevői közé, mint Greta Garbo, Marlene Dietrich és természetesen Marilyn Monroe.

Coco Chanel

1971. január 10-én halt meg, a Ritz-beli lakosztályában. A párizsi Madeleine templomban tartott temetésén saját modelljei is részt vettek, és hatalmas tömeg búcsúzott az ünnepelt divattervezőtől – természetesen Chanel kosztümöket viselve.

A Chanel név máig a divat egyik legjobban csengő márkaneve, ez pedig nagyban Karl Lagerfeldnek köszönhető, aki egy évtizeddel Coco Chanel halála után vette át a divatház vezetését. A tradíciók nem is kerülhettek volna jobb kezekbe. Lagerfeld páratlan érzékkel őrzi Chanel legnagyobb vívmányainak emlékét, eleveníti fel a hagyományokat, és dolgozza fel a klasszikus modelleket újra meg újra úgy, hogy közben mindig modern és aktuális tud maradni.

Karl Lagerfeld, a Chanel divatház vezető tervezője Karl Lagerfeld, a Chanel divatház vezető tervezője

Coco Chanel életéről is munkásságáról órákat lehetne még mesélni, és egész könyvtárakat lehetne vele megtölteni. Hatása kitörölhetetlen a divatból, vívmányai a napi napig aktuálisak, és annyira beépültek már napjaink viseletébe, hogy nem is gondolunk rá, hogy valaha forradalminak számítottak. A tweed kosztümök, a jersey ruhák, a kis fekete, a fekete orrú cipő, a kosztümmel viselt gyöngysorok, a válltáska…hosszan lehetne folytatni a felsorolást.

Ha pedig Chanel magánéletére vagy kíváncsi egy csodás francia színésznő tolmácsolásában, nézd meg a Coco avant Chanel című filmet Audrey Tautou főszereplésével egy pohár vörösbor társaságában, nem fogod megbánni!

LOS ANGELES, CA - SEPTEMBER 09:  Actress Audrey Tautou attends the premiere of Sony Pictures Classics' "Coco Before Chanel" at the Pacific Design Center on September 9, 2009 in Los Angeles, California.  (Photo by Charley Gallay/Getty Images)


A képek forrása: Getty Images