Ugrás a tartalomra

A divatvilág kulisszatitkai 2. rész - Divatházak

Chanel, Dior, Gucci, Versace, Prada...és még hosszan folytathatnánk a sort. Nem csupán márkanevek ezek, hanem valóságos legendák, melyek a világ legnagyobb divatházait övezik. A divat történetét bemutató cikksorozatunkban már írtunk arról, hogyan alakult ki a mai fogalmaink szerint ismert divat, most pedig azt a jelenséget fogjuk megvizsgálni, ahogy a divatház intézménye megszületett.

Evening Dress & Undergarments Worn By Bertha PalmerBertha Palmer estélyi ruhája és alsóruhája Charles Frederick Worth tervei alapján, 1893.

A divat - ahogy már korábban írtuk- nem mindig kötődött nevekhez, márkákhoz vagy tervezőkhöz, ez egy viszonylag új jelenség. A történelem során a divatot formáló személyek királyok és királynők voltak, akiknek viseleteit másolta az udvar és alattvalóik. Kis túlzással Kleopátrát vagy Marie Antoinette-et nevezhetnénk divatikonoknak, de azt nem jegyezték fel a történelemkönyvek, hogy kik készítették gyönyörű ruhakölteményeiket.

A modern divat kialakulása, melyet divatházak, és ezeknek a vezető tervezői irányítanak, Charles Frederick Worth tevékenységéhez köthető. Az ő színre lépése előtt a legtehetségesebb szabók, varrók vagy tervezők is teljes névtelenségben alkottak, pedig megrendelésre készült, egyedi ruhadarabokat készítettek, mégsem alakult ki különösebb kultusz egyikük személye körül sem.

Charles Frederick Worth Maker LabelCharles Frederick Worth eredeti címkéje, 1902

Worth forradalmi újítása egy egészen egyszerű dolog volt, ami azonban alapjaiban változtatta meg tervező és közönsége kapcsolatát: ő volt az első dizájner, aki egyedi kézjegyével látta el kreációit, azáltal, hogy saját címkéjét varrta bele az általa készített ruhákba. Ma már teljesen természetesnek vesszük ezt, pedig ez volt az a lépés, amivel Worth elérte, hogy a világ megismerje a nevét, és megalkotta a világ első divatmárkáját.

A színésznőkből, valamint az arisztokrácia és az uralkodó osztály tagjaiból álló rajongótáborának hamarosan már Worth mondta meg, mit viseljenek, és így ő vált a világ első divatdiktátorává. Divatházát 1858-ban alapította meg Párizsban, ez volt az első haute couture ház, és a világ minden tájáról érkeztek vevői.

A woman wearing a dress designed by WorthStrimpl illusztrációja Worth egyik modelljéről, 1913

Szintén az ő újítása volt, hogy évente négyszer mutatott be mintadarabokat, melyekből vevői választhattak. Ezek voltak a világ első kollekciói és divatbemutatói. Hatalmas népszerűségének köszönhetően ő volt az első ruhakészítő, akire mint művészre tekintett a világ, nem iparosra. Később fiai vették át tőle a divatház vezetését, így a világ első divatháza fennmaradhatott az alapító halála után is, és tevékenysége valóságos divatforradalmat váltott ki, melyben olyan tervezők követték, mint Coco Chanel vagy Christian Dior.


A képek forrása: Gettyimages - Chicago History Museum/Contributor,

Gettyimages - British Library/Robana/Cobtributor