Ugrás a tartalomra

A divattörténelem legnagyobb lázadói

Előző posztunkban arról írtunk, hogy a 2016-os őszi/téli trendek egyik legfontosabb irányzata a lázadó stílus. A lázadás mindig is aktuális téma volt a divat világában, hiszen pontosan ez az az erő, ami előre viszi a divatot, így változik és fejlődik. Olyan viseletek, amiket ma már a legnagyobb természetességgel hordunk, valaha hatalmas merészségnek számítottak.

A lázadó stílus jegyében mi most összegyűjtöttük a 20. és 21. századi divat legfontosabb lázadó szellemű dizájnereit, akik nagyon sokat tettek a szakma megújulásárt.

Coco Chanel, a 'kis fekete” megalkotója 

(1883-1971)

rebel chanel01

Coco Chanelnek a mai napig hálával tartozik minden nő, amiért megszabadította a női divatot az olyan kényelmetlenségektől, mint a fűző vagy az abroncs. Ő volt az első, aki a ruhák megalkotásánál a kényelmet és a viselhetőséget tekintette elsődleges szempontnak, előtte ezek a tényezők -bármilyen hihetetlen- egyáltalán nem számítottak a női ruhák megalkotásánál. Ő volt az, aki a fekete színt bevezette az elegáns viseletek világába, és megalkotta azt a ruhatípust, ami a napig egyet jelent az örökzöld és hamisítatlan eleganciával: a kis fekete ruhát. Női felsőruházatban használta a kényelmes jersey anyagokat és a kötötteket. Nem testhezálló, laza, ejtett derekú sziluetteket alkotott, amelyeket ha szembeállítunk a korra jellemző szűk derekú, fűzős, földig érő bő szoknyás fazonokkal, akkor láthatjuk, mekkora forradalom volt az ő munkássága a divatban. Szintén az ő nevéhez fűződnek a tweed kosztümök, a kosztümékszerek, valamint a válltáska is.

Aki valóra váltotta a divatálmokat: Christian Dior

(1905-1957)

rebel dior01

Christian Dior nevéhez köthető Párizs divatfővárossá alakítása (1947-ben), és ezt a pozíciót a francia főváros azóta is őrzi. Ő alkotta meg a “new look”-ot, az akkoriban merőben forradalminak számító sziluettet, szűkített derékrésszel és bő, térdig érő szoknyával. Ő készítette a híres, harangszoknyás estélyiket is, egyedi, féllábszárig érő hosszban. Ezek a sziluettek merőben eltértek a kor (addigi) divatjától, és  ami napig hatással vannak a divattervezőkre. A második világháború évei után visszahozta a luxust a divatba. 1957-es halála után nem kisebb név, mint Yves Saint Laurent vette át a Dior ház irányítását, de Christian Dior örökségét a mai napig életben tartják a divatrajongók.

A formabontó: Alexander McQueen

(1969-2010)

rebel mcqueen01

A brit tervező zsenialitása a romantika sötét oldalának az ábrázolásában rejlett. Kollekciói attól voltak igazán különlegesek, hogy mert szakítani a hagyományokkal, és a kor divatjától független, meghökkentő elemeket használni, melyek az haute couture világban is tökéletesen megállták volna a helyüket. Ki ne emlékezne utolsó kollekcióira, az elképesztő kalitka és madárfészek kalapokban felvonuló modellekre, a kaleidoszkóp mintákra, vagy az életveszélyesnek tűnő "alien-cipőkre", melyekben Lady Gaga is parádézott? Olyan sztárokat öltöztetett, mint Lady Gaga vagy Sarah Jessica Parker. Képes volt mindenben meglátni a szépet, és olyan formában tálalni, ahogy senki más. 2010 februárjában bekövetkezett halála után hatalmas űr marat a kortárs divatban.

A minimlista: Helmut Lang

(1956- )

rebel helmut lang01

Van úgy, hogy a divat hajmeresztő húzásai között pont az számít forradalminak, aki a visszafogottság mellett teszi le a voksát. Helmut Lang is ezt az utat választotta a nyolcvanas évek divatőrülete után, és a kilencvenes évek minimalizmusának egyik meghatározó alakjává vált így. Lenge, egyszerű fazonú darabokat alkotott natúr színekben, némi halványszürkével kiegészítve. Az ő visszafogottsága igazi paradigmaváltást eredményezett a kilencvenes évek elején, és a tervezők a mai napig inspirálónak tartják munkásságát; gondoljuk csak Phoebe Philo-ra a Celine-nél. A divatheteket is megújította: ő vezette be 1998-ban, hogy a New York-i divathét nyissa a divatheteket, melyet a londoni, a párizsi, majd a milánói követ. A mai napig ez a sorrend.

Te mit gondolsz, kik voltak a kortárs divat legnagyobb forradalmárai?


A képek forrása: Getty Images